פיטר גבריאל – i/o

פיטר גבריאל לא יודע את זה, עוד לא נקרתה לצערי הזדמנות לספר לו, אבל היתה תקופה אפלה בחיי שנמשכה שישה שבועות, במהלכה מבלי שידע הוא היה החבר המושיע שלי, הציל אותי נפשית מבלי שידע וללא שום מאמץ מצידו.

זה קרה ב-1986 בעת שהותי בריתוק של חודש וחצי בגדוד האחזויות נחל 905 בעיירה דהרייה שבפאתי חברון. קבלתי עונש ריתוק של שישה שבועות לגדוד לאחר שנתפסתי שובר שמירה (ניקור של שניה וחצי) בהאחזות הנח"ל אלישע סמוך ליריחו בה שירתתי עם הגרעין שלי.

הריתוק כלל עבודות רס"ר מפרכות במשך היום (ניקוש עשבים, העמסת בלוני גז ונקיונות מכל מיני סוגים) ושמירה של 4 שעות במגדל שמירה קפוא בלילה. הייתי בדיכאון לא יתואר. זוכר שהוריי באו לבקר באחת השבתות לאחר שלא יצאתי הביתה קרוב לחודשיים וממש חששו לשלומי הנפשי.

בדיוק יצא אז האלבום SO של פיטר גבריאל ולא היתה שמירה שלא שמעתי אותו בלופים אינסופיים בווקמן. האוירה באלבום התאימה ככפפה למזג האויר החורפי ולמצב רוחי הקודר. החל מ- Red rain המלנכולי הפותח, דרך Sledghammer הגרובי, Mercy street האוירתי, In your eyes התיאטרלי ועד הפינאלה של Dont give up, דואט עם קיית בוש הנפלאה שהצליח בכל האזנה להרים ולעודד אותי כמו חבר נפש טוב ומנחם. מדובר כמובן ביצירת מופת שבמימד האישי לא אגזים אם אומר שהצילה אותי נפשית באותו חודש וחצי נורא ואיום.

אחרי האלבום הנפלא הזה הוציא גבריאל עוד שני פסקולים, שני אלבומי הופעה, אלבום קאברים אחד כפול ושני אלבומי אולפן, האחרון שבהם UP יצא ב-2002.

מאז ומתמיד שמרתי לו חסד נעורים, עוד מאהבתי הרבה לאלבומיו עם ג'נסיס מתקופת התיכון וכמובן אלבומי הסולו, במיוחד כאמור SO הנפלא, אבל מודה שבשנים האחרונות פחות האזנתי לו, או אם לדייק בכלל לא האזנתי לו. הוא לא הוציא שנים ארוכות אלבום אולפן חדש והעניין שלי בו הלך והתפוגג.

עכשיו כששמעתי שהולך לצאת לו אלבום חדש (לא פסקול, לא הופעה, לא אוסף), אלא אלבום אולפן מקורי חדש אחרי 21 שנה ועוד בגיל 73, התעוררה בי שוב סקרנות. ביום שבת פתחתי את הספוטיפיי, מודה שבלי יותר מיד ציפיות ומהצליל הראשון התאהבתי בו מחדש! הרגיש לי כמו לפגוש חבר טוב אחרי המון שנים ושלא התראינו ומייד יש תחושה שמרגישים בבית…בעיקר הקול המדהים והמיוחד הזה שרק עכשיו כשהאזנתי לו שוב אחרי כל כך הרבה זמן, הבנתי כמה היה חסר לי.

מדובר באלבום כפול המוגש בשני מיקסים שונים, הנקראים Bright side mix -ו-Dark side mix, שניהם מעולים, כייפים ומאוד קומוניקטיביים (לא מובן מאליו אצל גבריאל, מי שמכיר לעומק יודע). המיקסים די דומים בסה"כ עם עדיפות קלה לטעמי ל-Bright side והכי חשוב, מזכירים יותר מכל אלבומיו את SO הכל כך אהוב עליי.