לחיות עד 100: סודות האזורים הכחולים, נטפליקס

כולם סביבי מדברים על הדוקו המעולה ה"אחת" של כאן 11 ובצדק, גם אני אכתוב על הסדרה כשאסיים לצפות ויש הרבה מה לכתוב, אבל אני רוצה הבוקר להתמקד בסדרה הזו: "לחיות עד 100: סודות האזורים הכחולים", עוד הברקה של נטפליקס.

בסדרה התיעודית החדשה העיתונאי והסופר דן ביוטנר חוקר חמישה אזורים בעלי תוחלת החיים הגבוהה ביותר בעולם. על סמך מחקר מעמיק, הוא גילה איך תושבי המקומות הללו מגיעים לגיל כה מבוגר והגדיר זאת יפה באחד הראיונות: "אם תרצו לדעת מה עשו אנשים בני 100 כדי להגיע לגילם המופלג, תצטרכו להבין מה הם עשו במהלך חייהם".

ביוטנר וצוותו ערכו תחקיר שארך שמונה שנים ומיפו את האזורים הכחולים – מרכזי אוכלוסין בעולם בהם התגלו ריכוז גבוה של תושבים בעלי תוחלת חיים גבוהה במיוחד. והאזורים הם: אוקינאווה ביפן, האי איקריה ביוון, חצי האי ניקויה בקוסטה ריקה, לומה לינדה בקליפורניה ואזור ברבגיה בהרי סרדיניה.

אז מהו הסוד לאריכות הימים והבריאות טובה של תושבי האזורים האלו על פי המחקר המוצג בסדרה?
1. תזונה – אכילת כמה שיותר מאכלים מן הצומח: תירס, בטטה, חיטה, אורז מלא, דגנים וקטניות. למט בבשר בתפריט (עד פעמים בחודש) ולאכול פעמיים בשבוע דגים. כמובן הימנעות מוחלטת מ'ג'אנק פוד', מזון מעובד וסוכרים מיותרים.

2. חיי קהילה ומשפחה תומכת – כפי שידוע ומוכח בכל מחקרי האושר, האדם מטבעו הוא ייצור חברתי וחיי קהילה מלאים ותומכים על בסיס יומי, מיטיבים איתנו ומאריכים את חיינו. לצערנו ברוב העולם המערבי ובמיוחד בארה"ב המגמה היא הפוכה ושם נמצא המון בדידות והימנעות מחיי חברה, מה שמייצר דכאון ומפחית דרמטית את איכות ותוחלת החיים. בכל האזורים הכחולים בסדרה, הזקנים חיים בקהילה המשפחתית ולא 'נזרקים' לבתי אבות.

3. פעילות גופנית – כל המרואיינים בסדרה עובדים המון עם הגוף ביומיום (חטיבת עצים להסקה וכו'), והולכים המון ברגל, אפילו מבלי לתכנן ולהתכוון, לעיתים רק מכורח החיים והנתונים הפיזיים של מקום מגוריהם (עליות וירידות תלולות, מרחקים ארוכים מספקי שירותים אליהם ניתן להגיע רק בהליכה וכו'). וכפי שידוע בכל המחקרים, הליכה של 4000 צעדים ביום ויותר, מורידה לחץ דם, מונעת מחלות לב, שומרת על הגוף והחיוניות ובאופן כללי מאריכה חיים.

4. מטרה – לקום כל בוקר עם מטרה חשובה, מעלה דרמטית את רף השמחה והסיפוק ובוודאות מאריך חיים כמוכח בסדרה. זו לא חייבת להיות מטרה גרנדיוזית, אפילו מטרה קטנה על בסיס יומי שעושה לנו את זה היא חשובה, כמו למשל להוציא את העדר למרעה, לטפל בהורינו המזדקנים, להתנדב בקהילה ועוד.

מעבר לתובנות החשובות והפרקטיות, הסדרה פשוט עשוייה נפלא, הצילומים מרהיבים ולוקחים אותנו לטיול בחלקי עולם יפהפיים שחלקם פחות נגישים לנו בתודעה היומיומית, הראיונות עם התושבים המקומיים מרגשים מאוד ובגדול הצפייה בסדרה היא מן שילוב של צפייה בדוקו המעניק מידע חשוב מצד אחד ומוצר טלוויזיוני מסחרי המופק ומוגש באופן מקצועי ומהנה מאוד מצד שני. ממליץ בחום 💛

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *