געגועים לאריק איינשטיין

לא ייאמן שכבר חלף כמעט עשור (עוד יומיים ב-26.10) מאותו לילה נוראי שהסתיים לפנות בוקר עם הידיעה הנוראית והבלתי נתפסת על מותו של אריק איינשטיין, גדול זמרי ישראל לטעמי. זוכר שהילית אשתי התעוררה כהרגלה בחמש לפנות בוקר ואמרתי לה: "את לא מאמינה, אריק איינשטיין נפטר בחצות" והתיישבנו דומעים על המדרגות בסלון ביתנו, לצלילי "פגישה לאין קץ" שנוגן ברקע עם הקול החד פעמי המרגש הזה שאין ולא יהיה כמותו.

לא אשכח את תחושת האובדן למחרת בטקס האשכבה בכיכר רבין, אליו צעדתי עם רפי כהן, חבר יקר לי כאח שגם הוא כבר לא איתנו לצערי. היתה באויר תחושת אבל כבד על לכתו של אמן ענק, עצום, שליווה את חיינו עשרות שנים והעניק כל כך הרבה נחמה ושמחה לכל כך הרבה אנשים בשירים, בסרטים ובמערכונים. 100,000 איש שבאו ספונטנית לכיכר רבין ועוד מליונים מול מסכי הטלוויזיה חשו באותו יום חורף אפרורי ועצוב שהם נפרדים מקרוב משפחה מדרגה ראשונה. באופן אישי חשתי תחושת עצבות כפי שחוויתי במותם של אבא שלי ז"ל, חבריי רפי כהן ואידור רבינוביץ' ויצחק רבין ז"ל.

בעשור שחלף מאז לכתו, חסרונו של אריק רק הלך והתעצם. נוכחותו הצנועה, מלאת החמלה ואהבת האדם, כל כך חסרה במרחב הישראלי האלים והמסוכסך. אין בן אדם שאני מדבר איתו על אריק ולא אומר לי "אריק זה ישראל היפה", "אריק זה תחושת ביח שהיה ואיננו עוד". שיריו ממשיכים להיות רלוונטיים ומושמעים לפחות כמו בימי חייו והנה בשנה הזו 2023, עשור לאחר מותו, אריק איינשטיין הוא בין 20 הזמרים הכי מושמעים בתחנות הרדיו בישראל ו'עטור מצחך' נבחר למקום הראשון ברשימת 75 השירים של המדינה!

לפני ארבע שנים זכיתי להכיר מקרוב את אמיר איינשטיין בנו של אריק ולהקים איתו בתהליך יצירתי משותף קרוב את אתר המורשת הרשמי ואת חנות האונליין של אריק איינשטיין, זכות גדולה מאוד ואחד האירועים המרגשים שהיו לי בימי חיי המקצועיים ובכלל.

הכנתי פלייליסט של 40 שירים נפלאים של אריק, לא ההמנונים המוכרים (אני ואתה, עוף גוזל, סע לאט וכו', שירים נפלאים כשלעצמם), אלא שירים יותר צדדיים שאני אישית מאוד אוהב. חלקם לא מוכרים בכלל והם מרגשים ברמות אחרות:
https://open.spotify.com/playlist/4ykYdBkWV9L7UDXuOORUV5

האתר הרשמי של אריק איינשטיין:
https://arikeinstein.co.il

צילום: אלונה איינשטיין ז"ל. באדיבות משפחת איינשטיין.