עיצוב ובניית אתר אינטרנט – אומנות לכל דבר

אתמול הסברתי לחבר טוב שלי בשיחה, תוך כדי ההליכה היומית, מהי המשמעות לעצב אתר טוב באמת? התשובה לכך היא הרבה פעולות יצירתיות וטכניות, שאמנה כאן את חלקן:

1. איפיון האתר – זה למעשה הבסיס של הבניין. אתר טוב קם ונופל על איפיון נכון ומדויק שמתחיל בשיחה עם הלקוח: למה אתה צריך אתר? מי קהל היעד? למי מיועד האתר? מה מטרת האתר – תדמיתית, שיווקית? מכירתית? (יש כאלה שרוצים רק כרטיס ביקור מעוצב באינטרנט, גם בשביל הפרסטיג' וגם כדי להפנות אליו לקוחות מתעניינים או שיגיעו דרכו לקוחות מזדמנים, יש כאלה שרוצים אתר מקודם בגוגל וברשתות, אתר שיביא פניות ולידים, ויש כאלה שגם רוצים בנוסף למכור מוצרים דרך האתר).
ואז מדברים גם על תשתית לקידום SEO, עניין אקוטי בקידום האתר בקמפיינים.
אחרי שמבינים את כל זה, מבררים אם ללקוח יש מיתוג קיים ומוצרים נגזרים (לוגו, כרטיס ביקור, קאבר לפייסבוק). במידה וללקוח כבר יש מיתוג, מתחברים באתר למיתוג הקיים ובמידה ולא מדברים על המיתוג אם הלקוח רוצה או צריך (למזלי אני גם מעצב גרפי וגם בונה אתרים, ולכן פעמים רבות אני אחראי בעצמי על המיתוג וגם על בניית האתר).
אחרי כל הבירורים האלה, מדברים על צבעוניות, קומפוזיציות (מיקום התפריט, תפריט נפתח או רגיל, גלילה ארוכה בדף הבית או לא, פטר תחתון, סוגי גלריות, רוחב עמודים וכו') אילו דפים ופיצ'רים יהיו באתר, האם שפה אחת או יותר וכו'.
2. מיתוג ועיצוב האתר – שלב שמתחיל עם מיתוג, יצירת שפה חזותית ופלטת צבעים וכמובן עיצוב מוצרים נגזרים (לוגו, כרטיס ביקור, נייר מכתבים וכו'), במידה ואין ללקוח מיתוג, ומשם עוברים לעיצוב האתר שבמהלכו מקבל הלקוח המחשה עיצובית אחד לאחד של דפי האתר. ברגע שהעיצוב מאושר ע"י הלקוח עוברים לשלב הבא.
3. תכנות האתר – שלב שבו הופכים את העיצוב לאתר אמיתי חי ונושם. תכנות מדויק ונכון, קריטי לתפקוד האתר, ולשמחתי יש אתרים שעיצבתי ועובדים נפלא שש, שבע ואפילו עשר שנים ויותר שנים ועדיין נראים נפלא ומתפקדים מצוין. עיצוב טוב ותכנות נכון ומדויק מאפשרים לאתר חיים ארוכים.
4. איסוף והזנת החומר – שלב מאוד חשוב לאתר. איכות החומרים (טקסטים ותמונות) קריטית לנראות האתר ולהצלחתו, ולכן צריך לבדוק יחד עם הלקוח את איכות החומרים. במידה וללקוח יש חומרים איכותיים (טקסטים ותמונות), פשוט מזינים אותם לאתר אחרי אופטימיזציה של התמונות (הפחתת משקלים תוך שמירה קפדנית על איכות התמונה). זאת על מנת שלא יכבידו על מהירות טעינת הדפים ופעילות האתר.
יש מקרים שבהם הלקוח שולח את כל החומרים שיש ברשותו, ואני ממיין ומעלה את החומרים לאחר שאני משביח אותם במידת הצורך, ויש מקרים שבהם אני דואג לייצר ללקוח את החומרים (טקסטים ותמונות) כולל גיוס צלם וכותב טקסטים שיווקיים אם צריך.
5. תפעול האתר לאחר הקמתו – כשהאתר באוויר לשביעות רצון הלקוח, אני דואג ללמד כיצד להזין חומרים חדשים בשוטף. יש לקוחות שלא מעוניינים מכל מיני סיבות (חוסר זמן, טכנופוביה או סתם חוסר חשק) לתפעל לבד את האתר, ולהם אני מעניק את השירות הזה בעלות מיוחדת ואטרקטיבית.
אז כפי שאתם רואים, יש הרבה עבודה לעצב ולבנות אתר טוב. לא שאני מתלונן חלילה, אלא דווקא אוהב מאוד את זה ומתרגש גם באתר ה-1,612 כאילו זה האתר הראשון שעשיתי.

מצורפת תמונה שלי עם כמה לקוחות מוכרים ומרוצים בסוף התהליך.❤️