חג הספר העברי – קרין אהרון

קרין אהרון, סופרת, מעורכת ספרותית ומייסדת ומנהלת עמותת 'גנים טובים' פנתה אליי לפני כמה חודשים בעקבות הכרות בפייסבוק שאעצב ואבנה אתר חדש לעמותה שהיא ייסדה ומנהלת.

האתר של העמותה מיועד לקהילת נשאיות ונשאי BRCA בישראל, ומטרתו להנגיש מידע לאוכלוסיה הכללית בנושא וכן לנשאיות ונשאי מוטציות BRCA1\2.

הסיכון של אישה נשאית של אחת המוטציות בגן ה-BRCA לחלות בסרטן השד מוערך ב- 60-80% במהלך חייה, כאשר הסיכון של אישה שאינה נשאית עומד על כ-13%. בבדיקת דם פשוטה כל אשה יכולה לדעת אם היא נשאית ולהציל את חייה.

קרין עצמה גילתה את הנשאות ביום הולדתה ה-29 לאחר שאימה חלתה בסרטן השחלות וקצת לאחר שאימה נפטרה עברה ניתוחים מפחיתי סיכון כדי לעמוד בהבטחתה לאימה שהגן הזה לא יפגע בה.

מיותר לציין שנרתמתי מכל הלב לעשות את האתר החשוב הזה ובמחיר מאוד מאוד מופחת (מדובר בעמותה דלת אמצעים כלכליים) והעלות היתה פחות או יותר רק לכיסוי העלויות הטכניות (תכנות, אחסון וכו'). תהליך הקמת האתר מול קרין היה סופר מקצועי ונעים והעמדנו די במהירות אתר אסתטי, מקצועי ופרקטי: https://goodbrcagenes.org

לאחר שאיבדה גם את אביה למחלת הסרטן, החליטה קרין לכתוב ספר שיספר את הסיפור של אמא שלה ושלה כנשאית בריאה שבחרה לבצע כריתת שד מפחיתת סיכון.

הספר נקרא "גנים טובים" ובעקבותיו כתבה ספרים נוספים ("הדשא של השכנה" ו"עד הכוכבים"). כיום לצד ניהול קהילת 'גנים טובים' קרין עוסקת בכתיבה ובעריכה ספרותית.

מבחינתי כמתבונן מהצד, הסיפור שלה הוא סיפור של השראה גדולה, בחירה חופשית ואחריות אישית וחבל שהיא לא יכולה לספר לאמא שלה שכל מה שהיא עברה לא היה לשווא ובזכותה השתנה גורלן ואולי גם ניצלו חייהן של נשים רבות.

לפני סיום ראיון קצרצר עם קרין על כתיבה וספרים:

הספר האחרון שהוצאת?
הספר האחרון שהוצאתי הוא ״תעלומת השבט האבוד״ שיצא בהוצאת ידיעות ספרים. הספר מספר על שני תאומים ירדן ודניאל שמקבלים מחברת עתיקה מאוסטרליה. דודה שלהם מבטיחה שבו מחברת שהכין שבט קדום ושכל דבר שיכתבו בו יתגשם. זה ספר מצחיק ומותח.

יש רצון לכתוב עוד ספר?
הספר השני בסדרת שומרי המחברת כבר כתוב. בנוסף לספר השלישי שאני עובדת עליו, אני כותבת כרגע גם סידרה חדשה לנוער.

הספר הכי אהוב?
"המקווה האחרון בסיביר" של אשכול נבו. קראתי אותו אחרי תקופה ארוכה שלא קראתי כי הילדים שלי היו קטנים ולא מצאתי זמן. הספר הזה החזיר אותי בחזרה לעולם הקריאה ובהמשך לכתיבה.

סופר/ת ו/או משורר/ת אהובים במיוחד?
משוררת אהובה עליי במיוחד היא עידית ברק. השירים שלה מרגשים אותי עד דמעות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *