הקסם שבאינטימיות עם שם טוב לוי

אם יש משהו טוב שיצא הקורונה, זה התופעה המוזיקלית שכבר זכתה לכינוי "הופעות חצר".

מדובר על סוג מסויים של הופעות שגם אם לא מתרחשות בחצר פיזית, מתאפיינות בלוקיישן קטן ואינטימי בה האמן המופיע יושב למעשה בתוך הקהל, במרחק נגיעה, ללא הריחוק הפיזי (יש היגדירו 'דיסטאנס'), המאפיין הופעות במקומות יותר ממוסדים (קיסריה, היכל התרבות, אמפי שוני ואפילו הזאפות והבארבי).

אלו "הופעות בלתי אמצעיות" כפי שהגדיר זאת שם טוב אתמול, בהן המוזיקאי רואה לקהל את הלבן שבעיניים, מה שמייצר מיד אוירה אינטימית והזדמנות "לראות איזה אנשים טובים יש פה במדינה למרות כל הקשיים", כי שניסח זאת היטב שם טוב בפתיחת ההופעה.

הספרייה זה לוקיישן יחסית קטן ואינטימי הבנוי כחצי סהר מוקף ספרים. מקום קסום, אוירתי ומחבק היוצר פתיחות מיידית שבאה אתמול בהופעה לידי ביטוי בדיבור קרוב, כנה ואמיתי של שם טוב עם הקהל. הוא סיפר בין השירים סיפורים מחממי לב על ילדותו בשכונת שעריים ברחובות, מקורות ההשפעות המוזיקליות שלו (מוזיקה קלאסית מלימודיו האקדמיים, מוזיקה בולגרית מהסבא, אופרות מהבית, מוזיקה תימנית משכונת שעריים בה גדל ופסקולים של סרטי קולנוע, אהבה מאוד גדולה שלו).

המון סיפורים בין השירים הוקדשו "לאיש היחיד והמיוחד" אריק איינשטיין. החל מסיפור היכרותם הקסום והלא שגרתי, דרך הסיפורים מאחורי השירים הקאנוניים שיצרו יחד באינספור אלבומים, וכלה בפרטי טריוויה פחות ידועים על אריק, כולל דגש על העובדה שאריק כתב טקסטים להמון שירים, עובדה שרוב האנשים לא יודעים.

כמובן לא נפקד מקומם של 10 שירים כאלה עם הרבה כבוד למקור ובאינטרפטציה אישית ומיחדת: "עוד ניפגש" (סיפר ששר להוריו את השיר בסקייפ במהלך הסגרים בקורונה וזו היתה נחמה גדולה לו ולהם, בזכות המילים המופלאות האלה שאריק כתב), "יכול להיות שזה נגמר", "עוד ניפגש", "זה בראש שלך", ""פסק זמן", "שלוש ארבע לעבודה", "דון קישוט", "שיר של אחרי מלחמה", "אח קטן" ו"תוצרת הארץ".

בין לבין ניגן שם טוב בליוויו המופלא של צור בן זאב על קונטרה בס את סך תמהיל השפעותיו המוזיקליות. החל ממוזיקה קלאסית, דרך ג'אז ומוזיקת עולם וכלה בשירי משוררים (דליה רביקוביץ', יונה וולך ועוד). הוא ניגן את "מינואט" של באך, "שיר הנושא מ"שעת הצוענים" של קוסטריצה, "טווס זהב", קטע אינסטרומנטלי מפסקול "כיכר החלומות" שהלחין ו"בלילות הסתיו" ו"שובי לביתך ("יש לי קליק עם שירי משוררים. אבל בהסתכלות אחורה על כל שירי המשוררים שהלחנתי, גיליתי שהם תמיד קצרים וכוללים תיאורי נוף פיוטיים ושורת מחץ בסוף").

אז אם לא הבנתם עד כה, ממליץ בחום על הופעה של שם טוב לוי בכל פורמט ובמיוחד בפורמט האינטימי.