העתיד

העתיד הוא פיקציה וזו עובדה. אין דבר כזה! הוא מתרחש רק בראש שלנו ובדרך כלל כל קשר בין התרחישים שיש לנו לגביו בראש לבין המציאות, מקרי בהחלט.

אם היו אומרים לי לפני ארבע שנים כשהתהלכנו שיכורים מאושר באחד הטיולים המשפחתיים שלנו בסמטאות האבן היהפהיות של קייב, איזה גיהינום יהיה שם תוך שנתיים, אין סיכוי שהייתי מאמין. אם מישהו היה מספר לי באותה נקודת זמן שתוך שנתיים אחייה לראשונה בחיי ללא תרופות לאסטמה ולסינוסים, גם לא הייתי מאמין.

אף אחד לא יכול היה לדמיין אז שתוך שנה תפרוץ מגיפה מטורפת שתכניס אותנו מבועתים לסגרים של חודשים ארוכים בבתים, כשכלב לא מסתובב ברחובות, אבל גם הדבר ההזוי הזה קרה וזו עובדה.

גם את הרפורמה המשפטית או הנסיון להפיכה המשטרית בשמה השני (תלוי את מי שואלים), שמובילה ממשלת ימין על מלא מלא ששריה הבכירים הם בן גביר וסמוטריץ', אף אחד לא יכול היה לחזות לפני חצי שנה.

ברמה האישית / מקצועית, בשום תרחיש לא הייתי מנחש אז שאעצב ואבנה בארבע השנים הקרובות אתרים לאריק איינשטיין ז"ל, דני סנדרסון, צדי צרפתי, אברי גלעד, אביהו מדינה, יענקל'ה רוטבליט, יצחק קלפטר ז"ל, פרופ' יורם יובל, ערן צור, ניסים גרמה, צביקה פיק ז"ל, יעקב כהן, ציפי מור, שרון מולדאבי ועוד.

עכשיו כולם מנסים לתאר איך ייראה העולם בעתיד הקרוב עם כניסת הבינה המלאכותית בסערה אל חיינו. זה מתחיל משרטוט תרחישים קודרים בהם שורה ארוכה של מקצועות, במיוחד היצירתיים שבהם, ייעלמו ממש בקרוב מחיינו (צילום, עיצוב, קופרייטינג, כתיבה וכו'), דרך התעצמות הפייק כדרך חיים, עולם בו לא יהיו יותר אמת ושקר במתכונת שאנו מכירים כיום, ועד השתלטות המכונות והרובוטים על חיינו כפי שתיארו בעבר סרטי מדע בדיוניים רבים והנה נראה שהמדע הבדיוני הזה כבר ממש כאן מעבר לפינה, מתדפק על דלת חיינו.

בתכלס, כמו תמיד אין לדעת מה יהיה! כפי שתיארתי מה היה לפני ארבע שנים ומה קרה במציאות גם כעת "החיים הם מה שקורה בזמן שאתה מתכנן תוכניות אחרות", כפי שהיטיב לנסח ג'ון לנון, אחד הקופרייטרים הגאונים שדרכו כאן.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *