אריאל הורוביץ – מופע השקה

"סיבוב ההופעות של הגולם מפראג"

אורחים: קובארי וחמי ורדנר, גריי תל אביב, 6.7.2023

אריאל הורוביץ, מוזיקאי, בנם של המשוררת והמלחינה נעמי שמר ושל הסופר והמשורר מרדכי הורוביץ. הוציא לאחרונה, כיאה לבן של מלחינה וסופר, ספר מוערך המלווה באלבום שירים מולחנים, "סיבוב ההופעות של הגולם מפראג".

הספר והאלבום מגוללים את סיפורו של כפיר הלוי, יתום מלחמת יום כיפור ומנהיג להקת הגולם מפראג, שלא מפחד להעמיד בשיריו מראה בפני ישראל של תחילת המילניום, שלא תמיד ראויה בעיניו למותו של אביו. הישירות הזו מחברת בינו לבין נירית ברנד, אחות באיכילוב ודתל"שית מההתנחלות תקוע. סיבוב ההופעות של הגולם מפראג מטלטל את שניהם בין סצנת הרוק התל אביבית לבין בית הוריה במזרח גוש עציון, ופוער בדירתם הקטנה את התהום הפעורה גם בימים אלה בליבה של החברה הישראלית.

כגיבור ספרו, גם אריאל הורוביץ עצמו, כותב ויוצר הספר והאלבום לא מפחד להעמיד את הקונפליקט המתואר בספר בפני הקהל הישראלי בספר ובאלבום החדש. זה ראוי להערכה לטעמי ואף יותר מזה ראויה התעוזה לצאת לסיבוב הופעות מושקע המבוסס על אלבום חדש שהקהל הרחב עוד לא לגמריי מכיר ומעכל עם ארבעה נגנים (עובד אפרת, רועי צעדי, יובל פלג ואוריה מדר) ווידאו ארט מושקע של Nissim Farin Shtamper Footageisland

ההופעה מתחילה עם כמה שירים אנרגטיים ברצף מ'סיבוב ההופעות של הגולם מפראג' ואז מגיעה הפתיחה המוכרת והמזוהה כל כך של 'יאללה ביי' וההופעה מעלה הילוך, אחריו עולה האורחת הראשונה לערב, קובארי האנרגטית ומבצעת עם הורוביץ מס' שירים, כולל ביצוע חינני במיוחד ל'קוקוס' שנכתב במקור לחווה אלברשטיין.

מאותו רגע נעה ההופעה משיא לשיר דרך 'כל מי שאת' המרגש שמוקדש לאימו נעמי שמר, 'האהבה מתה' ששרה במקור תמר גלעדי, אשתו של הורוביץ, ביצוע מצמרר במיוחד ל'חורשת האקליפטוס' האייקוני ו'למה לא ברלין' הגרובי המקפיץ. ואז עולה לבמה האורח השני, חמי רודנר שטורף את הבמה בביצוע רוקי אנרגטי עם הורוביץ ל'שמים הגבול' מ'זמן סוכר' של 'איפה הילד' ומשם ל'הביאו את הסתיו' בביצוע יפה ונוגע.

אחרי הסיום הפורמלי של ההופעה חוזר הורוביץ בהדרן לביצוע סולו על האורגן של 'זה בשבילך' הקסום מהאלבום הראשון המוקדש לאשתו תמר גלעדי שנמצאת בקהל ואז מצטרפת הלהקה לביצועים אחרונים לערב הנהדר הזה של 'רקפות בין הסלעים' ו'רנה' שכולם שרים יחד ויוצאים מחוייכים אל הלילה התל אביבי.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *