וכך זה קרה בעיר הגדולה

אסף אמדורסקי בהופעה בבארבי לרגל הוצאת אלבום הבכורה בוויניל, 7.3.2024

לאחר פגישת מחזור בשבוע שעבר בבארבי לרגל הוצאת ״פרח שחור״, אלבום הבכורה של כרמלה גרוס ואגנר בוויניל, הגיעה השבוע פגישה נוספת לרגל הוצאת אלבום הבכורה של אסף אמדורסקי בוויניל.

אולי זה לא מקרי ששני אלבומי הבכורה הנפלאים הללו של כרמלה גרוס ואגנר ואסף אמדורסקי יוצאים בוויניל כל כך בסמוך. מדובר בשני אלבומים מכוננים שהביאו משב רוח חדש ואחר למוזיקה בישראל. גם "מנועים שקטים" של אמדורסקי ו"תכלית בתחתית" של ערן צור, עוד שני אלבומים נהדרים שלהם, יצאו די במקביל בשנת 2000.

גם ההופעות נערכו כאמור די בסמוך ובאותו לוקיישן – הבארבי החדש בנמל יפו. חייב לציין שלאחר תקופת הסתגלות של חודש, שכללה ארבע הופעות (שלום חנוך, דודי לוי, כרמלה גרוס ואגנר ואסף אמדורסקי), התאהבתי סופית ובכל מאודי במקום.

שאול מזרחי הבעלים של הבארבי הצליח לשמור על הוויב של המקום. כן גם השנדליר שם, קצת אחר אבל לא פחות מגניב, המרפסות העליונות מסביב, דוכן הנקניקיות עם הכרוב הכבוש חזר והחניה קלה וקרובה. גם מצאתי את המיקום שנוח לי לעמוד בו בהופעה והסאונד היה מושלם (בחלק מההופעות הקודמות היתה בעיה של הדהודי באס מוגזמים).

אני מאוד אוהב את אסף אמדורסקי כמוזיקאי ומחזיק את כל אלבומיו בוויניל ובדיסקים. לטעמי ארבעת אלבומיו הראשונים הם יצירות מופת. שונים ודומים ולכל אחד מהם וויב אחר. דוקא את הראשון לא שמעתי די הרבה זמן בשלמותו וזו היתה הזדמנות לחזור אליו שהתבררה כשווה ביותר.
האלבום עומד במבחן הזמן בגדול. עדיין נשמע טרי ורענן בדיוק כמו אז לפני 30 שנה, מלא גרוב, נעורים ותשוקה והאנרגיה הזו עברה לבמה בבארבי במלואה. על רקע מצע גרובי מדליק של ״העיר הגדולה״׳, עלה אמדורסקי לבמה במכנסי עור מוזהבים, וסריג בצבע תואם לדיוקנו הצעיר והמוזהב ע״ג עטיפת האלבום הנפלא הזה.

כבר ממתחילת הדרך הוא היה בין הבודדים שהקפידו על אסתטיקה מערכתית בין עיצוב עטיפות האלבומים, עיצוב הבמה והאופן שהוא מתלבש ונראה עליה. וכמובן ובעיקר המוזיקה המשובחת שניכר שיש מאחוריה קונספט והמון חשיבה.

על הבמה איתו להקה נהדרת מחוזקת בחלק גדול מההופעה באוהד קוסקי מקרח תשע וקרני פוסטל אחת שהיתה שם איתו ולצידו מתחילת הדרך והם מבצעים את האלבום בשלמותו, זורקים את כל הנוכחים לימי הנעורים הרחוקים עם ״יקירתי״ ו״אהבה חדשה״.

שולי רנד, עוד שותף ליצירת האלבום בתחילת הדרך עולה לבמה והם מבצעים יחד את ״חרש, ביבבה״ הקסום הנועל את האלבום ואת ״אייכה״ מאלבום הבכורה של רנד שאמדורסקי הפיק מוזיקלית ויש תחושה של התרוממות רוח באויר.

כשמסתיימים שירי האלבום הראשון, מפגיזים אמדורסקי והלקה עם ״רכבת לצפון״, ״חלום כהה״ ו״15 דקות״ בביצועים נפלאים, שולחים את הקהל הרב שגדש את הבארבי החוצה לנמל יפו הקפוא עם חיוך מאוזן לאוזן.